بانکداری به سبک ایرانی

 

بانک به اماکنی در سر گردنه خیابانها و میادین اطلاق می شود که بارزترین مشخصه آن؛ ازدحام سیل مشتاقانی است که برای رفع حاجات مالی و ارزی از سر و کول هم بالا می روند!
این موسسات در کشورمان عملکردهای منحصر به فرد و ویژه ای دارند. در توصیف این عملکردها، بانک بنگاهی است؛ تجاری، اداری، پولی، ارزی، سرمایه گذاری، ترانزیتی و ... که در زمینه های مختلفی چون؛ بنگاهداری، دلالی، انبارداری، کشاورزی، واردات، صادرات، معاملات املاک، تیرآهن و مصالح ساختمانی، پرورش شترمرغ، پروار میگو، قالیشویی، خدمات مجالس ترحیم و عروسی در اسرع وقت، فروش گوسفند زنده با قصاب زنده، رفع موهای زائد بدن با اسید، رفع گرفتگی لوله با بلوتوس و کامپیوتر و ... سرمایه گذاری می کند!
علاوه بر روش فوق، بانکها بواسطه حسابهای جاری، نیمه جاری و ساکن!، سپرده های سرگردان مردم را جذب، بلع و هضم می کنند! یکی از این منابع لایزال و خدادادی بانکها « حساب سپرده گذاری قرض الحسنه » است. همانطور که از اسم این حساب پیداست، مردم نیکوکار کشورمان هر ساله به اندازه نرخ تورم، قسمتی از ارزش سپرده های بی زبانشان را به مستحقی به نام بانک احسان می کنند!
بدون در نظر گرفتن حواشی، سپرده گذاری قرض الحسنه یک نوع چشم بندی است که در طول آن مقادیری از سپرده بطور کاملا طبیعی غیب می شود! به فرض اگر شما با سپرده امروزتان می توانید یک پیکان گوجه ای رینگ اسپورت با سیستم صوتی و باندهای هندوانه ای بخرید، تا چند سال دیگر با همین سپرده می توانید برای هدیه قبولی دانشگاه پسرتان، یک گوسفند تپل مپل قربانی کنید. البته می توانید چند سال دیگر هم صبر کنید و با سپرده موصوف برای کادوی تولد نوه پسری تان یک جفت کفش بوق بوقی بخرید! حتما شما هم با بنده هم عقیده هستید که شیرینی خنده نوه پسری تان به آن پیکان گوجه ای نمی ارزد!
بانکها پس از جذب سرمایه های مردم، قسمتی از آن را تحت عنوان تسهیلات مدید، در قالب مشکلات عدید به متقاضیان عودت می دهند! این عملیات که در منظر عام به «گرفتن وام» موسوم است، یک نوع زد و خورد مالی است که موفقیت در آن پولیتیک ها و قواعد خاص خود را می طلبد!
قاعده اول: تهیه، کسب و یا کشف یک مورد آشنا، دوست یا فامیل!
قاعده دوم: در صورت فقدان امکانات فوق، می بایست وام گیرنده انسانی دقیق، هدفمند، آرمانگرا، برنامه ریز و صبور و تا حدود زیادی بیکار باشد!
قاعده سوم: راه سومی وجود ندارد!
شما با یکبار تجربه پروژه افتتاح حساب و یکبار تجربه پروسه اخذ وام بانکی قادر خواهید بود تفاوت خوبی و بدی، زیبایی و زشتی، زندگی و مرگ و حتی بهشت و دوزخ را بطور عینی شهود کنید! این راه طریق مردان بزرگ است! چه بسیاری که بی محابا پای در این عرصه خطیر نهادند و در کشاکش مصائبش فیتیله پیچ شده و به پل رفتند!
در چند سال اخیر بانکها در اقدامی فک برانداز طرح وزین « بانکداری الکتریکی» را در قالب طرح کند شتاب و دستگاههای خودپرداز به نمایش گذاشتند! خودپرداز به طاقچه ای فلزی اطلاق می شود که یک نمایشگر و چندین درز و دکمه را در خود جای داده است! که بنابر اظهار نظر آگاهان امور، دکمه های مذکور قابلیت کنده شدن ندارند!
در صورتی که بتوانید یک نمونه سالم از این دستگاهها را گیر بیاورید و همینطور اوقات فراغت کافی جهت ایستادن در صف آن را داشته باشید، می توانید بیش از دو سه نوع عملیات مختلف بانکی را در عرض ایکی ثاینه و با سرعت نور رتق و فتق کنید! با توجه به همین استقبال گرم و حماسی از دستگاههای خودپرداز، در آینده نزدیک امکان اخذ آنلاین کارمزد از مشتریان این دستگاهها را نیز شاهد خواهیم بود!
به افتخار بانک:
Bip Bip Houraaaa

منتقل شده از وبلاگ دات کام!

/ 0 نظر / 17 بازدید